28 kwietnia 2025, Imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Program wycieczki naukowej klasy 2x do Krakowa 17-19.10.2013

W dniach 17-19 października odbyła się wycieczka naukowa klasy 2 do Krakowa.

Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczęliśmy wizytą w kościele Mariackim.  O historii obiektu opowiedziała nam Olga Pepłońska, natomiast o Wicie Stwoszu i jego dziełach w Krakowie – Kamila Łozińska. Później udaliśmy się do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie analizowaliśmy formę i treść wybranych obrazów.


Po obiedzie zobaczyliśmy wystawę sztuki Młodej Polski w Kamienicy Szołayskich.

Wieczór spędziliśmy w Narodowym Starym Teatrze na spektaklu „Być jak Steve Jobs. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym”.

Następnego dnia zwiedziliśmy kościół śś. Piotra i Pawła (referat Alicji Dziczek) oraz św. Andrzeja (referat Andrzeja Sala). Później udaliśmy się na Wawel, gdzie oglądaliśmy komnaty reprezentacyjne Zamku. Mieliśmy również okazję podziwiać Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, wyeksponowaną w części renesansowej obiektu.

W historię Katedry na Wawelu wprowadziła nas Zuzanna Pawlak. W trakcie zwiedzania wnętrza szczególną uwagę poświęciliśmy Kaplicy Zygmuntowskiej (referat Weroniki Wielopolskiej).

Po południu zobaczyliśmy kolekcję sztuki średniowiecznej, prezentowanej w Pałacu biskupa Erazma Ciołka.

Kolejnym zwiedzanymi obiektami były kościoły Dominikanów oraz Franciszkanów, w którym o polichromiach i witrażach Stanisława Wyspiańskiego opowiadała Julia Nagler.

Później dotarliśmy do Collegium Maius, gdzie wysłuchaliśmy referatów Weroniki Wysińskiej oraz Patricka Benbenek. Zwiedzanie zakończyliśmy na akademickim kościele św. Anny.

Wieczorem udaliśmy się na spektakl „Król Edyp”. Referat o Starym Teatrze wygłosiła Dominika Wrońska.

Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Kazimierza. Zwiedziliśmy kościoły św. Katarzyny (referat Katarzyny Sawczuk), Bożego Ciała oraz Starą Synagogę. Byliśmy w MOCAK-u (muzeum sztuki współczesnej), gdzie obejrzeliśmy zbiory stałe i wystawy czasowe.




Ostatnie chwile w Krakowie każdy spędził w swoim ulubionym miejscu. Do Warszawy, pełni wrażeń, wróciliśmy późnym wieczorem.

Opiekę merytoryczną i wychowawczą sprawowały Beata Jaskłowska-Ferreras i Anna Wigura.