Wycieczka naukowa kl. 1x do Wrocławia
W dniach 13-15 kwietnia klasa 1x była na wycieczce naukowej we Wrocławiu.
13 kwietnia
Do Wrocławia przyjechaliśmy wczesnym popołudniem. Po szybkim zakwaterowaniu (po raz kolejny goszczeni byliśmy przez godny polecenie Hostel Mleczarnia >>>> ) odwiedziliśmy Instytut im. Jerzego Grotowskiego www.grotowski.net. Wysłuchaliśmy tam wykładu profesora Dariusza Kosińskiego oraz zobaczyliśmy film o Jerzym Grotowskim. Później mieliśmy okazję porozmawiać z profesorem o metodach pracy Grotowskiego oraz o działalności instytutu. Profesor chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, a na koniec pokazał nam salę, w której odbywały się spektakle Teatru Laboratorium.
W czasie kolacji, którą sami przygotowaliśmy w hostelu, zostały wygłoszone referaty dotyczące teatru: o życiu teatralnym i filmowym Wrocławia opowiedziała nam Maria Kujawska, a o teatrach ulicznych Karolina Kowalska. Zapoznaliśmy się również (referat przygotował Szymon Banaszczyk) z sylwetką Jana Klaty, którego spektakl mieliśmy zobaczyć następnego dnia.
14 kwietnia
Śniadanie przygotowaliśmy sami. Potem udaliśmy się na wrocławski rynek, o którym opowiedziały nam Weronika Wielopolska i Joanna Kaszyńska. Naszym przewodnikiem po kościele św. Elżbiety był Patrick Benbenek.
Później, w Muzeum Narodowym, skupiliśmy się na sztuce XX w. Na wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej każdy indywidualnie zwiedzał, analizował i interpretował wybrane dzieła.
Wystawa czasowa Od Cranacha do Picassa była ostatnią ekspozycją, którą obejrzeliśmy tego dnia.
Zwiedzanie jest wyczerpujące, ale u nas słabszy zawsze może liczyć na silniejszego.
Po obiedzie zwiedziliśmy barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus (referat Blanki Pieńkos)
oraz gotycki kościół św. Marii Magdaleny (oprowadzał Andrzeja Sala).
Wieczór spędziliśmy w Teatrze Polskim na spektaklu Ziemia Obiecana w reżyserii Jana Klaty >>>. Sztuka wzbudziła skrajne emocje, którymi dzieliliśmy się podczas kolacji w hostelu.
15 kwietnia
Tego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w gotyckiej katedrze św. Jana, gdzie zostały wygłoszone referaty Gabrieli Rembelskiej oraz Julii Nagler. Następnie zobaczyliśmy wrocławskie perły architektury modernistycznej: Halę Stulecia (referat Weroniki Wysińskiej), dom towarowy Petersdorffa oraz Renomę (referat Wiktorii Rybak). Po obiedzie mieliśmy jeszcze chwilę na nacieszenie się słonecznym Wrocławiem, który z żalem opuściliśmy późnym popołudniem. W Warszawie byliśmy o godz. 22.55.
W czasie wycieczki uczniowie pracowali pod kierunkiem Joanny Janiak nad fotoreportażem.
Autorką programu merytorycznego wycieczki była Anna Wigura.
Przewodnikami byli kolejno wszyscy uczniowie.
Opieka wychowawcza: Anna Wigura, Joanna Janiak.